Końcem września na autostradzie A4 w Skrzyszowie miał miejsce poważny wypadek, gdzie przewrócił się samochód ciężarowy przewożący ogromną turbinę. Na pomoc kierowcy ruszył Radosław Lipa, który wraz z kolegami pomógł wyciągnąć kierowcę ze zmiażdżonego samochodu i udzielić pierwszej pomocy. Dwa miesiące po tym wydarzeniu z rąk ministra MSWiA - Mariusza Błaszczaka otrzymał za wzorową postawę medal "Młody Bohater".

Był dokładnie 25 września 2016, kiedy to Radosław Lipa wraz z kolegami z jednostki OSP Skrzyszów przygotowywali się do zbliżających się Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Ostrowie. Jak sam relacjonuje, gdy byli na placu przy domu strażaka usłyszeli potężnych huk od strony pobliskiej autostrady A4. Nie zastanawiając się długo wsiadł razem ze starszym kolegą Dominikiem Warchołem oraz Dominikiem Kamińskim - prezesem jednostki OSP Skrzyszów do samochodu aby podjechać na pobliski wiadukt, gdzie zobaczyli przewrócony samochód ciężarowy. Jak się okazało samochód przewoził 39 tonową turbinę, która spowodowała potężne uszkodzenie wbitego w barierki energochłonne samochodu. Nie zastanawiając się długo druhowie zeszli pod wiadukt, gdzie przeskoczyli przez zamontowane barierki energochłonne i udali się do kompletnie zniszczonego samochodu. Udało im się rannego kierowcę wyciągnąć ze zmiażdżonej kabiny i udzielić mu pierwszej pomocy. Po kilkunastu minutach na miejscu było już pogotowie ratunkowe jednak z racji ogromnych korków spowodowanych przez ten wypadek zdecydowano się mimo wszystko wysłać na miejsce zdarzenia helikopter, który ostatecznie zabrał rannego kierowcę do szpitala - relacjonuje Radek.

Po tym wydarzeniu Maria Wielgus - dyrektor gimnazjum w Ostrowie wraz z Bartłomiejem Woda - naczelnikiem OSP Skrzyszów w porozumieniu z Adamem Gryboś, gminnym komendantem OSP wystosowali pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opisując wzorową postawę Radka i jego kolegów. Na reakcje nie trzeba było długo czekać bo już następnego dnia po wysłaniu dokumentów Radek jako najmłodszy z tej trójki został zaproszony do jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Dokładnie dwa miesiące po tym wypadku, czyli w piątek 25 listopada 2016 przebywający na Podkarpaciu minister spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Błaszczak, wręczył Radkowi medal "Młody Bohater". Podobnym tytułem odznaczył również jeszcze trzech uczniów ze szkoły podstawowej w Tarnowie, którzy pomogli starszej kobiecie gdy ta zasłabła i potrzebowała pilnej pomocy. Warto dodać, że 16-latek ze Skrzyszowa jest pierwszą odznaczoną osobą takim medalem z terenu Podkarpacia.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana osobom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

Mateusz Surman

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu