Kilkaset osób uczestniczyło 24 kwietnia 2019 w uroczystości patriotyczno – religijnej na Górze Śmierci w Pustkowie. Wspomniana uroczystość miała za zadanie po raz kolejny oddać hołd i przywrócić pamięci o tysiącach więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie. Gminę Ostrów reprezentował zastępca wójta gminy Ostrów Jacek Róg oraz delegacja z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ze Skrzyszowa.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie wszystkich przybyłych gości przywitał wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, a później odbyła się Msza Święta. Nie obyło się oczywiście bez Apelu Pamięci zakończonego salwą honorową. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem na Górze Śmierci.

Organizatorami uroczystości była Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica przy ścisłym współudziale Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta Ropczyce, Gminy Ostrów oraz Parafii pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.

 

Pustków oraz okoliczne miejscowości w trakcie okupacji leżały na terenie poligonu SS. Podczas II wojny światowej w niemieckim obozie pracy przymusowej w Pustkowie poległo ponad piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Powstały tam trzy obozy, jeden dla Żydów, drugi dla sowieckich jeńców, trzeci dla Polaków. W obozach zamordowano lub zginęło w skutek fatalnych warunków 7 tysięcy Żydów, 5 tysięcy rosyjskich jeńców wojennych i 2,5 – 3 tysiące Polaków. Ciała więźniów były palone na Górze Śmierci, na której stoją dziś monumenty upamiętniające ofiary, a u stóp góry znajduje się rekonstrukcja obozu i muzeum poświęcone jego tragicznej historii.

tekst i foto: Mateusz Surman

 

Gminny Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w KamioncePowiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu