„Postawmy życie w prawdzie na pierwszym miejscu, jeżeli nie chcemy, by nasze sumienie porosło pleśnią”. Te słowa księdza Jerzego były myślą przewodnią podczas świętowania kolejnej rocznicy nadania imienia tego błogosławionego naszej szkole. Jak został zapamiętany ten skromny człowiek przez ludzi, którym służył jako duszpasterz.

Często we wspomnieniach był tak określany: „Był to człowiek niebanalny i miał głęboką wiarę w ludzi, dlatego takie wielkie tłumy były zawsze u niego. On trafiał i do tych maluczkich i do tych najwybitniejszych intelektualnie. Tajemnica jego pociągającej mocy tkwiła w miłości z jaką podchodził do ludzi, w szczerej i bezinteresownej postawie. Był taki zwyczajny, skromny, po prostu ludzki. Nie wynosił się, nie onieśmielał. Nie mówił mentorskim tonem. Nie był wielkim teologiem, ale autentycznym świadkiem. I tym właśnie nas ujął. Miał jeszcze jedną cechę: umiał być kolegą i przyjacielem, ale pozostawał księdzem. Doprowadził bardzo wielu do wiary. To stanowiło główną motywację jego działania. Widać było, że ksiądz Jerzy ma w sobie jakąś charyzmę. To owocowało lawiną chrztów, ślubów
i duchowych przemian”. Prawda, wolność i godność ludzka - wartości, którymi żył, głosił i bronił są uniwersalne i ponadczasowe.
Świętując XII rocznicę nadania imienia szkole bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Babiarz, Lidii Szymanek i Niny Myszkowskiej. W którym to ukazali jak księdza wspominają Ci którym było dane widzieć Jego wielkość i świętość. Świadkowie wielkości i świętości – wielkiego Polaka.
19 października 2022r., cała społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie XII rocznicy nadania szkole im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie – Andrzej Ziajor.
W uroczystości udział wzięli: Zastępca Wójta Gminy Ostrów – Jacek Róg, za-c dyrektora CKiB w Ostrowie z/s w Kamionce – Anna Wdowik, radny Rady Gminy w Ostrowie i sołtys wsi Skrzyszów – Andrzej Budzik, radny Rady Gminy – Grzegorz Guzek, dyrektor SP w Ostrowie – Maria Wielgus, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzyszowie – Damian Wiącek, przewodnicząca Rady Rodziców – Agnieszka Kędzior, chór parafialny na czele z organistą Henrykiem Kurasiem, rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy tej miejscowości. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Roman Woźny z Pustkowa Osiedla, a razem z nim koncelebrowali: ks. Jacek Naleźny – były proboszcz naszej parafii i ks. Stanisław Kurcap – obecny proboszcz parafii w Skrzyszowie. Kierując swoje słowa do zgromadzonych podczas homilii ks. dziekan nawiązał do historii pewnego ołówka z książki Paulo Coelho. Niby zwykły ołówek, a jednak wiele zależy od tego jak na niego patrzymy. Z nim wiąże się pięć ważnych cech: pierwsza pokazuje nam, że dzięki niemu możemy dokonywać wielkich rzeczy, jednak musimy pamiętać że istnieje dłoń, która kieruje naszymi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi każdego zgodnie ze swoją wolą. Druga pokazuje nam, że przychodzi taki czas, że musimy przerwać pisanie i użyć temperówki, co spowoduje, że ołówek trochę ucierpi, ale będzie miał ostrzejszą końcówkę. Każdy z nas musi nauczyć się znosić cierpienie, a dzięki temu wyrośnie na dobrego człowieka. Trzecia pokazuje, że używając ołówka, zawsze możemy poprawić swój błąd za pomocą gumki. Pamiętajmy, że poprawianie nie jest niczym złym, przeciwnie, jest bardzo ważne, bo gwarantuje uczciwe postępowanie. Czwarta pokazuje nam, że w ołówku nie ważna jest drewniana otoczka, ale grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchujmy się w to, co dzieje się w nas. Wreszcie piąta pokazuje, że ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętajmy, że wszystko, co uczynimy w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miejmy świadomość tego, co robimy i co czynimy.
Dyrektor Andrzej Ziajor przemawiając nawiązał do dnia 17 października 2010r., kiedy to bł. ks. Jerzy stał się patronem szkoły. Przywołując słowa ks. Jerzego „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i wzbogaca się tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego”, podkreślił, że są one dla nas przesłaniem, którym staramy się żyć na co dzień i które wpajamy naszym wychowankom.
Z okazji kolejnej rocznicy nadania imienia naszej szkole został zorganizowany dla uczniów kl. „0” - IV szkolny konkurs plastyczny ph „Jak wyobrażasz sobie codzienne życie u boku świętego” i szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego dla uczniów kl. V – VIII.
Prace plastyczne uczniowie przygotowywali z opiekunami: p. B. Budzik, A. Bochenek,
A. Zawisza i B. Pawełek. Konkursy zorganizowała i przeprowadziła B. Babiarz.

Laureatami szkolnego konkursu plastycznego zostali:

I grupa wiekowa:
I miejsce: Oliwier Niedzielski - kl. I
II miejsce: Karolina Kurcz - kl. „0”
III miejsce: Kaja Ożóg - kl. „0”

Wyróżnienia:
Kornelia Dąbrowska - kl. „0”
Jan Pięta - kl. „0”

II grupa wiekowa:
I miejsce: Milena Żurek - kl. III
II miejsce: Oliwia Fryz - kl. IV
III miejsce: Kamila Szerszeń – kl. III

Laureatami szkolnego konkursu wiedzy są:

I miejsce: Golonka Patrycja - kl. VIII
II miejsce: Kłusek Wiktoria - kl. VIII
III miejsce: Fryz Maja - kl. VIII


Błogosławiony ks. Jerzy ma wiele do powiedzenia nam, ludziom XXI wieku. Jego przesłanie jest nieustannym wołaniem o przemianę każdego z nas, o wzajemne przebaczenie, poszanowanie i wolność. A także o służbę i jedność w naszych rodzinach, małżeństwach i całym narodzie. Dziś jego osoba i nauczanie są ciągle aktualne. Z jego homilii głoszonych niegdyś dla tysięcy ludzi powinniśmy czerpać mądrość także i teraz. Życie, ale przede wszystkim śmierć Sługi Bożego pokazała, że to, co głosił, to i sam wypełniał. Swoją własną krwią obmył wiele oczu, aby ujrzały prawdę oraz zjednoczył naród do ochoczego bronienia dobra, piękna i prawdy, a przez to - samego siebie. Będąc społecznością szkolną noszącą imię tego wielkiego Polaka, będąc spadkobiercami jego spuścizny, brońmy dziś tych wartości za które ksiądz Jerzy oddał życie i pamiętajmy, że bez nich nie ma wolności.
Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni udali się przed tablicę pamiątkową patrona, gdzie delegacja uczniów w imieniu wszystkich złożyła wiązankę kwiatów.

SP Skrzyszów

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu