W niedzielę, 5 marca 2023 r. w Bliźnie odbyła się XI edycja "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wstępnie do biegu zapisało się blisko 600 chętnych, a finalnie jedną z trzech przygotowanych tras zakończyło blisko 450 osób co czyni nasz bieg w tym dniu jednym z największych w województwie.

Jak zwykle byli sportowcy, dzieci i osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego ze sportem. Ta coroczna wyjątkowa inicjatywa wspólnego biegu ma przypomnieć nam wszystkim o „Żołnierzach Wyklętych” i ich oporze przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu się ZSRR.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów i zniczy pod obeliskiem w Bliźnie. W delegacji uczestniczył: Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów, kpt. Mariusz Pustułka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu, Roman Rusin - syn żołnierza Armii Krajowej płk. Aleksandra Rusina, Kazimierz Kłak, Dominik Kobos, Łukasz Łącała, Bogusław Malikowski i Zdzisław Porzuczek – Radni Rady Gminy w Ostrowie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego „Zakłady Południowe”.

Jak zwykle start i meta biegów zlokalizowana była na terenie Parku Historycznego Blizna. Jako pierwsi wystartowali uczestnicy biegu na 1963 metry, a jego długość symbolizuje datę śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek. Bardziej doświadczeni biegacze mieli możliwość uczestniczenia w biegu na 5 i 12,5 kilometra, które były poprowadzone przez leśne drogi i dodatkowo zabezpieczone przez wszystkie jednostki OSP z naszej gminy. Po raz pierwszy w tym roku na trasach pojawiły się również osoby, które maszerowały z kijkami, czyli uprawiały nordic walking.

Na mecie dla wszystkich uczestników oprócz pięknych medali i gratulacji czekał również ciepły posiłek – grochówka, a także kiełbasa z ogniska oraz smakołyki przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Blizny (KGW Jagodzianki ), Kamionki (KGW w Kamionce), Woli Ocieckiej (KGW Wolanki), Ocieki (KGW w Ociece ) i Kozodrzy (KGW w Kozodrzy ) oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Zdżary i Dom Dziecka w Skopaniu.

Osoby z najlepszymi wynikami w swoich kategoriach otrzymały dodatkowe nagrody, które wręczył: Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów, dr Jacek Magdoń - starszy specjalista IPN w Rzeszowie, Eryk Maziarski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma, Roman Rusin - syn żołnierza Armii Krajowej płk. Aleksandra Rusina oraz Waldemar Więch - Dyrektor CKiB Gminy Ostrów.

Na wszystkich czekała także specjalna wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie ph. "Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944-1956" oraz dioramy historyczne i pokazy przygotowane przez Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego „Zakłady Południowe”. Swoje stoisko wystawiło również Nadleśnictwo Tuszyma, a także Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu. Było również stoisko 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Studio Figura z Ropczyc. Dziękujmy również rowerzystom z AlkoActive Team i RRS SKŁADAK, którzy pomagali bezpiecznie prowadzić biegaczy przez przygotowane trasy.

Ogólnopolskim organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja (tropemwilczym.pl) i której z tego miejsca bardzo dziękujemy za współpracę. Lokalnym organizatorem było CKiB Gminy Ostrów we współpracy z Gminą Ostrów, Nadleśnictwo Tuszyma oraz Stowarzyszeniem Kultury Sportowej Aktywne Podkarpacie. Partnerem była firma Timekeeper.

Więcej zdjęć na naszym profilu Facebook, pod adresem: https://www.facebook.com/GminaOstrow

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu