W środę, 26 kwietnia 2023 r. odbyła się coroczna uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej na Górze Śmierci w Pustkowie. W uroczystościach uczestniczyli potomkowie więźniów oraz m.in. Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP i dr Jacek Magdoń - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Naszą gminę reprezentowali: Zastępca Wójta Gminy Ostrów Jacek Róg, Zastępca Dyrektora CKiB Gminy Ostrów - Anna Wdowik i z Parku Historycznego Blizna – Renata Rusin. Była obecna również delegacja wraz ze sztandarem ze Szkoły Podstawowa im Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie.

Relacja z uroczystości w TVP3 Rzeszów: https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/110066078727400/

Przypominajmy, że Pustków oraz okoliczne miejscowości w trakcie okupacji leżały na terenie poligonu SS. Podczas II wojny światowej w niemieckim obozie pracy przymusowej w Pustkowie poległo ponad piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Powstały tam trzy obozy, jeden dla Żydów, drugi dla sowieckich jeńców, trzeci dla Polaków. W obozach zamordowano lub zginęło w skutek fatalnych warunków 7 tysięcy Żydów, 5 tysięcy rosyjskich jeńców wojennych i 2,5 – 3 tysiące Polaków. Ciała więźniów były palone na Górze Śmierci, na której stoją do dziś monumenty upamiętniające ofiary, a u stóp góry znajduje się rekonstrukcja obozu i muzeum poświęcone jego tragicznej historii.

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu