Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Ostrów w tym roku obchodzone było przez dwa dni, z wyjątkową starannością o pielęgnowanie pamięci historycznej i promocję wartości patriotycznych. Organizatorzy wydarzeń, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg, Przewodniczący Rady Gminy Rafał Nędza, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kamionce oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów, przygotowali bogaty program.
Obchody rozpoczęły się w niedzielę, 10 listopada 2024 roku, od wydarzenia pod nazwą „Wigilia Święta Niepodległości”, które miało miejsce w budynku Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów w Kamionce. W ramach wydarzenia odbyła się projekcja na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”. Celem tego spotkania było promowanie oraz obrona dobrego imienia polskich Sprawiedliwych, w tym szczególnie upamiętnienie bohaterstwa rodziny Ulmów. W programie znalazła się m.in. projekcja wyjątkowego koncertu beatyfikacyjnego oraz wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych”.
Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Bogdan Romaniuk – współfundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. W części artystycznej uczestniczyły dzieci uczęszczające na zajęcia organizowane przez CKiB Gminy Ostrów, a także odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Plakat dla Niepodległej”. Spotkanie uświetnił śpiew patriotyczny w wykonaniu Klubu Aktywnych z Kamionki oraz wystąpienia lokalnych poetów, którzy przypomnieli wartość słowa w podtrzymywaniu ducha narodowego.
Drugi dzień obchodów, 11 listopada, rozpoczął się od złożenia kwiatów i modlitwy przy pomnikach w Bliźnie oraz Ociece. Następnie, w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kamionce, odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez trzech kapłanów: ks. Piotra Stefańskiego – proboszcza Parafii Kamionka, ks. Józefa Pajora – proboszcza Parafii Ocieka oraz ks. Dariusza Misiołka – proboszcza Parafii Sędziszów Małopolski – Borek Wielki. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy, wspólnie oddając hołd wszystkim poległym za wolność Ojczyzny.
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy, w korowodzie z ogromną flagą Polski, przemaszerowali pod pobliski pomnik, gdzie odbył się apel poległych, a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Wydarzenie to stało się symbolicznym zakończeniem tegorocznych obchodów, ukazując głęboki szacunek lokalnej społeczności dla przeszłości oraz jej wierność tradycjom narodowym.