Zdżary to niewielka, usytuowana w otoczeniu lasów wieś, powstała zapewne w wyniku trzebieży puszczy w XVII wieku. Wskazuje na to jej nazwa (żdżar - żar) sugerująca, że osadę założono na wykarczowanym i wypalonym skrawku lasu. Mieszkańcy Zdżar trudnili się, podobnie jak osadnicy sąsiednich wsi: Kamionki i Rudy, rzemiosłami opartymi na surowcu drzewnym, zajmowali się też bartnictwem.

W rejonie Zdżar zalegają obfite złoża piasku i żwiru, eksploatowane, poczynając od XIX wieku, aż do czasów obecnych. Atrakcją przyrodniczą wsi jest grupa wiekowych dębów szypułkowych, rosnących w sąsiedztwie budynków leśnictwa. Opodal znajduje się śródleśne, pięknie położone jezioro z dużym fragmentem piaszczystej plaży. W sezonie letnim, nad brzegami jeziora zażywać można wypoczynku w bliskości natury i kąpieli w czystej, niczym nie skażonej wodzie.

staw rybny w zdzarach

nolvadex for sale online

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu