CZYM JEST PRZEMOC DOMOWA?

Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia
i szkody.

DEFINICJA PRZEMOCY (według ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej)

przemoc domowa gmina ostrowPrzemoc w rodzinie – to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie wykorzystujące przewagę fizyczną , psychiczną lub ekonomiczną , naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej w szczególności: narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,  naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej, istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające
u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY"

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1249 , z 2023r poz 289,535 i 1606 ) o przeciwdziałaniu przemocy domowej  Gmina Ostrów podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej , w szczególności w ramach pracy  Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy domowej  w Gminie Ostrów.

Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy domowej.

Celem procedury „Niebieskie Karty” jest rozpoznanie przemocy domowej i jej zatrzymanie, zapewnienie bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym oraz stworzenie możliwości dokonania zmiany pozwalającej na godne życie, w tym wprowadzenie oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osoby stosującej przemoc poprzez tworzenie warunków do systemowego, interdyscyplinarnego modelu pracy z rodziną. Podstawą skuteczności procedury i pomocy jest jej interdyscyplinarność – współpraca przedstawicieli różnych służb z osobami dotkniętymi przemocą domową, a także ze osobami stosującymi przemoc.

Procedura „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody osoby doznających przemocy domowej.

W dniu 13 września 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 roku w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2021 roku, poz1249, oraz z 2023r poz.289,535, 1606), które szczegółowo, krok po kroku, uregulowało realizację procedury „Niebieskie Karty”. Określiło sposób postępowania służb, od momentu zgłoszenia zdarzenia, poprzez działania ukierunkowane na pomoc osobie w stosunku, do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie oraz działania skierowane na osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, a także sposób monitorowania sytuacji rodziny. Unormowało także działania instytucji, które podejmują czynności w ramach procedury „Niebieskie Karty”, a także ich obowiązki i sposób realizacji procedury.

ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ W OSTROWIE

jest ściśle związany z realizacją procedury „Niebieskie Karty”, w jego skład wchodzą:

  1. przedstawiciele oświaty,
  2. przedstawiciel policji,
  3. przedstawiciel ochrony zdrowia,
  4. przedstawiciel organizacji pozarządowej,
  5. przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  6. przedstawiciel Sądu Rejonowego
  7. przedstawiciele pomocy społecznej.

Cele Zespołu Interdyscyplinarnego

  • realizacja działań określonych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Ostrów na lata 2024-2030 oraz w ramach realizacji założeń Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,
  • pomoc osobom, rodzinom, grupom problemowym i środowiskom dysfunkcyjnym w przezwyciężeniu ich problemów,
  • efektywne podejmowanie działań pomocowych i interwencyjnych w momencie zaistniałego problemu,
  • współdziałanie z innymi podmiotami przy rozwiązywaniu problemu i przeciwdziałaniu przemocy domowej,
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy
    w środowisku lokalnym.

Zadania  Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej  w Gminie Ostrów:

Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3–5, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej w szczególności przez:

  1. diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;
  2. inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;
  3. inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
  4. opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej;
  5. rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
  6. powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;
  7. monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”;
  8. przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a;
  9. kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;
  10. składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535).

GRUPA DIAGNOSTYCZNO-POMOCOWA

Istotnym elementem pracy Zespołu jest powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych. Członkowie grup diagnostyczno-pomocowych spotykają się na posiedzeniach, na które również zapraszają osoby wskazane w procedurze „Niebieskie Karty” jako osoby, wobec których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie, wzywają osoby, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc.

Praca grupy diagnostyczno-pomocowej trwa do czasu ustania przemocy w rodzinie lub w przypadku stwierdzenia braku zasadności realizacji procedury w danej sytuacji.

Prace grupy diagnostyczno-pomocowej koncentrują się na pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z wystąpieniem przemocy domowej w indywidualnych przypadkach, opracowaniu i realizacji indywidualnych planów pomocy, monitorowaniu sytuacji rodziny, w tym w jej środowisku zamieszkania, dokumentowaniu podjętych na rzecz rodziny działań i ich ewaluacji.

W skład grup diagnostyczno- pomocowych wchodzą przedstawiciele: pomocy społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia.

W skład grup mogą wchodzić także kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

 Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie Ostrów
39-103 Ostrów 225, tel. 17 2235768

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie,
39-103 Ostrów 225, tel. 17 2235768

Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach
ul. Piłsudskiego 22, 39-100 Ropczyce, tel. 997, 112, 47 8224310

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowie,
39-103 Ostrów 225
, 17 744 9311

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach,
ul. Konopnickiej 3, 39-100 Ropczyce , tel. 17 2227576

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Ropczycach  (przy PCPR)

ul. Konopnickiej 3, 39-100 Ropczyce ,tel. 17 2212566

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach,
ul.  Sienkiewicza 1, 39-100 Ropczyce, tel.17 5061450

Sąd Rejonowy w Ropczycach,
ul. Słowackiego 7, 3900 Ropczyce, tel. 17 2220359

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ropczycach,
ul. Konopnickiej 3 , 39-100 Ropczyce, tel.2218 457

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej opracowało Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. W Informatorze znajduje się opis działań dla zapewnienia sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa, informacje dotyczące znowelizowanej procedury Niebieskie Karty, opis podstawowych uprawnień osoby doznającej przemocy w postępowaniu karnym, w postępowaniu rodzinnym w zakresie opieki nad dziećmi oraz sprawami między małżonkami, w postępowaniu cywilnym, czy też opis uprawnień w zakresie pomocy społecznej. Na końcu Informatora zamieszczone zostały wzory podstawowych pism, przydatnych osobie dotkniętej przemocą w rodzinie.

https://www.gov.pl/web/rodzina/informator-dla-osob-dotknietych-przemoca

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego

Danuta Krajewska-Kobos

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu