W niedziele 5 sierpnia 2018 w Bliźnie odbył się "Półmaraton Blizna", w którym wzięło udział blisko 350 zawodników. Uczestnicy rywalizowali w biegach na długości 5 km i 21 km, a całe to wydarzenie zostało zorganizowane ku czci żołnierzy Armii Krajowej, którzy przyczynili się do złamania tajemnicy broni V-1 i V2.

Na starcie obu biegów pojawili się ci profesjonalni jak i ci mniej doświadczeni biegacze, dlatego zostały przygotowane dwie oddzielne trasy o różnej długości aby każdy mógł wybrać dystans w którym chce uczestniczyć. Obie trasy zostały zlokalizowane tak aby zawodnicy mogli się zapoznać z historią miejscowości Blizna i jej okolic. To tutaj w latach okupacji hitlerowskiej montowano i wystrzeliwano niemieckie latające pociski V-1 i rakiety V-2, czyli tzw. tajną broń Hitlera.

Warto również wspomnieć, że głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bliźnieńskiej na czele z Prezesem Wiesławem Jeleniem. Wydarzenie otrzymało również znaczące wsparcie z Gminy Ostrów oraz GCKiS w Kamionce. Jak powiedział Wiesław Jeleń: Podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy również do Miasta Mielec, Gminy Niwiska, Nadleśnictwa Tuszyma oraz Banku Spółdzielczego w Ropczycach. Swoją cegiełkę dużego wsparcia miały również: PHU MATEO Dębica, Hurtownia Elektryczna Elmix i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Mielcu. Słowa podziękowania kierujemy również do 33 Batalionu Piechoty Lekkiej w Dębicy, OSP Wola Ociecka, OSP Blizna i OSP Biały Bór, a także Jednostce Strzeleckiej 2002 Tarnobrzeg im. OP AK "Jędrusie". Dziękujemy także za profesjonalne wsparcie firmie Timekeeper, która była odpowiedzialna za m.in. techniczne przygotowanie obu biegów.

A oto najlepsze wyniki w obu biegach:

21 km kobiet:

 1. Katarzyna Albrycht
 2. Elżbieta Witek
 3. Magdalena Gajek

21 km mężczyźn:

 1. Michał Zdunek
 2. Mariusz Turczyn
 3. Maciej Kiper

5 km kobiet:

 1. Magdalena Sudoł
 2. Wioletta Nowak
 3. Patrycja Ciuruś

5 km mężczyźn:

 1. Krystian Kurzydło
 2. Andrzej Cisek
 3. Maciej Tomaszewski

Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowany medal oraz koszulkę a na zakończenie dla najlepszych biegaczy z różnych grup wiekowych zostały wręczone pamiątkowe statuetki i nagrody. Podczas dekoracji byli obecni m.in.: p.o. Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg, Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma Andrzej Kochmański, syn płk. Aleksandra Rusina, który był dowódcą oddziału partyzanckiego - Roman Rusin oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bliźnieńskiej Wiesław Jeleń.

Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu