Gmina Ostrów otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2021. Nasza gmina otrzymała wsparcie na realizację zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez poznawanie historycznych miejsc w  Polsce, naszego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

poznaj polske gmina ostrow

Szkoły, które otrzymały dofinansowanie:  

1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie

 a) jednodniowa wycieczka dla klas I-III  do kopalni w Bochni i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Całkowity koszt wycieczki wyniósł 4 739,00 zł z tego dofinansowanie z MEiN 3791,20 zł, a wkład własny 947,80 zł.

W sobotę, 11 grudnia 2021 r. uczniowie klas I – III  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie, wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach.       

Celem wycieczki było zwiedzanie najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Uczniowie w tej sposób poznali trudną pracę górników w dawnych czasach oraz sposoby wydobywania soli. Uczestnicy wycieczki wsłuchiwali się z zaciekawieniem w przedstawioną przez przewodnika legendę o dobrym duchu kopalni – Skarbniku oraz pierścieniu Św. Kingi.              

Drugą częścią wycieczki było odwiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Miejsce związane jest z życiem i działalnością św. Faustyny Kowalskiej, a także od lat 40-stych miejsce pielgrzymek związanych z obecnością obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny.


 b) trzydniowa  wycieczka dla klas IV-VIII  trasa:

  • Srebrna Góra - Twierdza Srebrnogórska – nowożytna warownia z XVIII wieku
  • Złoty Stok - kopalnia Złota
  • Wrocław - Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie
  • Wrocław Panorama Racławicka 
  • Wrocław – zespół historycznego centrum
  • Wrocław - Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego  

Całkowity koszt 18 750,00 zł z tego dofinansowanie z MEiN 15 000,00 zł, a wkład własny 3 750,00 zł 

W dniach 8-10 grudnia 2021 r. uczniowie klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie, wybrali się na wycieczkę na Dolny Śląsk. Celem wyjazdu było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Pierwszego dnia uczestnicy zobaczyli zamek Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zwiedzili największą twierdzę z epoki napoleońskiej w Srebrnej Górze, kopalnię złota i arsenu w Złotym Stoku, gdzie przez 700 lat wydobywano ten cenny kruszec oraz krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich. W tej miejscowości zaplanowano też nocleg.

Drugiego dnia uczniowie i opiekunowie udali się do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęli od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części miasta, o której zabytkach ciekawie opowiadał przewodnik. Po obiedzie przyszła pora na centrum Wrocławia, czyli Stare Miasto, którego sercem jest tętniący życiem Rynek z bogato zdobionym ratuszem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Ośrodek połączył walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Można w nim było zobaczyć ciekawe pokazy multimedialne. Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Panoramy Racławickiej, jednej z najchętniej odwiedzanych atrakcji miasta. Przedstawia ona zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Ciekawe wystawy malarstwa i rzeźby można było obejrzeć w Muzeum Narodowym. Po sztuce przyszła pora na wrocławskie zoo i słynne Afrykarium. Uczestnicy wycieczki zobaczyli tam niezwykły świat „Czarnego Lądu” Spacerując po zoo, poznali zwierzęta z całego świata.

 


2. Publiczna Szkoła Podstawowa im bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skrzyszowie

Dwudniowa wycieczka do Wrocławia dla klas IV-VIII trasa:

  • Historyczne centrum Wrocławia: Ostrów Tumski
  • Panorama Racławicka
  • Hydropolis
  • Hala Stulecia 

Całkowity koszt 10 620,00 zł z tego dofinansowanie z MEiN 8 490,60 zł, a wkład własny 2 129,40 zł  

Uczniowie kl. IV - VIII ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie wraz z wychowawcami w dniach 30.11. i 1.12.2021 r., udali się na wycieczkę na Dolny Śląsk, gdzie przez dwa dni zwiedzali zabytki i atrakcje miasta Wrocławia. Zwiedzanie uczniowie zaczęli od Panoramy Racławickiej, a później uczniowie udali się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a po drodze zobaczyli Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie spacerując poznawaliśmy historię tego miejsca. W dalszej części naszego spaceru zobaczyliśmy: Uniwersytet Wrocławski, Fontannę z Szermierzem na pl. uniwersyteckim, Zakład Narodowy im. Osollińskich. Będąc o tej porze roku we Wrocławiu mieliśmy okazję zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy. Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się  na nocleg do Green Hostelu, gdzie po obiadokolacji na wspólnych rozmowach i zabawach uczniowie spędzili wolny czas.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hydropolis, a kolejnym punktem naszego zwiedzania była Hala Stulecia, do której udaliśmy się wraz z przewodnikiem. Po drodze zobaczyliśmy pierwszy zbudowany w Polsce „dom na wodzie” liczący 200 metrów.

Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się tego dnia było Afrykarium. Największe Oceanarium w Polsce, jedna z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Po ponad 3 godzinach zwiedzania wrocławskiego zoo, zmęczeni udaliśmy się na obiadokolację. Po smacznym posiłku wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Skrzyszowa.

 

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu