W niedzielę, 3 marca 2023 roku, w Bliźnie odbyła się XII edycja biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W wydarzeniu wzięło udział dokładnie 534 uczestników, co uczyniło ten bieg jednym z największych tego typu wydarzeń w województwie.

Wśród uczestników znaleźli się zarówno doświadczeni sportowcy, dzieci, jak i osoby, które na co dzień nie angażują się w aktywność fizyczną. Ta coroczna wyjątkowa inicjatywa wspólnego biegu ma przypomnieć nam wszystkim o „Żołnierzach Wyklętych” i ich oporze przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu się ZSRR.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod obeliskiem w Bliźnie z udziałem m.in.: Grzegorz Ożóg - Wójta Gminy Ostrów, Sławomir Bezara - Członka Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz przedstawicieli samorządu Gminy Ostrów.

Start i meta biegów zlokalizowane były na terenie Parku Historycznego Blizna. Pierwsi na trasę wyruszyli uczestnicy biegu na dystansie 1963 metrów, co symbolizuje rok śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego, sierżanta Józefa Franczaka ps. "Lalek". Bardziej doświadczeni biegacze mogli wziąć udział w biegach na 5 i 12,5 kilometra, które prowadziły przez leśne drogi i były zabezpieczone przez jednostki OSP. Niektórzy uczestnicy wybrali nordic walking, w tym grupa osób z naszej gminy uczestnicząca w zajęciach prowadzonych w CKiB Gminy Ostrów.

Na mecie na uczestników czekały medale, gratulacje, ciepły posiłek w postaci grochówki i zalewajki, kiełbasa z ogniska oraz przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Blizny, Woli Ocieckiej, Ocieki i Kozodrzy oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Zdżary i Dom Dziecka w Skopaniu.

Osoby z najlepszymi wynikami w swoich kategoriach otrzymały dodatkowe nagrody, które wręczył: Grzegorz Ożóg - Wójt Gminy Ostrów, dr Jacek Magdoń - starszy specjalista IPN w Rzeszowie, Jacek Róg - Zastępca Wójta Gminy Ostrów, Łukasz Szatan – Pracownik Nadleśnictwa Tuszyma oraz Waldemar Więch - Dyrektor CKiB Gminy Ostrów.

W wydarzeniu uczestniczyły również stoiska Nadleśnictw Tuszyma, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu oraz 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękujemy rowerzystom z AlkoActive Team i RRS "SKŁADAK" za pomoc w bezpiecznym prowadzeniu biegaczy.

Wyniki biegów dostępne są na stronie: https://results.timekeeper.pl/.

Organizatorem wydarzenia na szczeblu ogólnopolskim była Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnym organizatorem CKiB Gminy Ostrów we współpracy z Gminą Ostrów, Nadleśnictwem Tuszyma oraz Stowarzyszeniem Kultury Sportowe Aktywne Podkarpacie, przy wsparciu firmy Timekeeper.

Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu